W dn. 09.01.2025 r. w Warszawie, w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, odbyła się wizyta prezydenta Copa Massimiliano Giansanti, prezydenta Cogeca Lennarta Nilssona, którym towarzyszyła sekretarz generalna Copa-Cogeca Elli Tsiforou. Spotkali się oni z przedstawicielami polskich organizacji działających w Copa-Cogeca m.in. z Marianem Sikorą przewodniczącym Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, pierwszą wiceprezydent Cogeca Agnieszką Maliszewską oraz Jerzym Wierzbickim, wiceprzewodniczącym FBZPR, przewodniczącym Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Promocja produktów rolnych”
– W najbliższym czasie czeka wszystkich europejskich rolników wiele wyzwań, które będą wymagały naszej ścisłej współpracy z Copa-Cogeca. Tylko w ten sposób zjednoczenie i silni będziemy w stanie przekonać unijnych i krajowych decydentów do wprowadzeniu rozwiązań, które ukształtują rolnictwo w Unii Europejskiej na wiele lat – powiedział M.Sikora z FBZPR.
Uczestnicząca w spotkaniu Agnieszka Maliszewska podkreśliła znaczenie prezydencji Polski i rolę naszego kraju jako dużego producenta rolnego w UE. Wskazałam na zagrożenia i szanse jakie stoją przed nami w tym wyjątkowym czasie.
Zdaniem Copa-Cogeca należy pilnie zająć się najważniejszymi problemami społeczności rolniczej. Dlatego należy podjąć działania na rzecz:
- zwiększenia budżetu WPR oraz dostosowania go do inflacji
- uproszczenia WPR mającego na celu zmniejszenie biurokracji
- tworzenia sprawiedliwego łańcucha żywnościowego z kluczową rolę spółdzielni rolniczych
- prowadzenia spójnej polityki handlowej, obejmującej kwestie Mercosur oraz relacji handlowych z Ukrainą.
– Europejscy obywatele chcą jeść europejską żywność, dlatego bezpieczeństwo żywnościowe jest strategicznym priorytetem. Musimy zwiększać naszą zdolność produkcyjną, dbać o ceny oraz zapewniać odpowiednie fundusze na przyszłą WPR. Kluczowe jest także stworzenie sprawiedliwych warunków dla naszych rolników – powiedział po spotkaniu prezydenta Copa Massimiliano Giansanti.
–Rolnicy nie tylko potrzebują sprawiedliwych dochodów, ale także muszą być dochodowi, aby móc inwestować w przyszłość. Obecnie sektor rolny zmaga się z ogromną luką inwestycyjną, a rolnicy muszą zyskać silniejszą pozycję w łańcuchu żywnościowym. Politycy muszą dostrzegać w spółdzielniach siłę, którą rolnicy wnoszą na rynek, i podejmować konkretne działania wspierające oraz wzmacniające spółdzielczość – dodał prezydent Cogeca Lennart Nilsson.
Obecne podczas rozmów polskie organizacje rolnicze podkreśliły swoją wolę współpracy przy wypracowaniu najkorzystniejszych rozwiązań dla polskich i europejskich rolników.