POSIEDZENIE GRUPY ROBOCZEJ „ZDROWIE I DOBROSTAN ZWIERZĄT”

Warszawa 28.12.2021

16 grudnia odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” Copa-Cogeca. Polskę reprezentował Adam Drosio ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Uczestnicy spotkania z ogromnym entuzjazmem i nadzieją przyjęli informację dotyczącą podpisania przez Francję i Chiny umowy o tzw. regionalizacji, która zagwarantuje możliwość eksportu wieprzowiny do Państwa Środka w sytuacji wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Delegacje krajów członkowskich gratulowały Francji podpisania umowy i wyraziły nadzieję, że będzie to przełom w negocjacjach i również pozostałe kraje UE będą mogły liczyć na podobną szansę.

Będzie to wymagało wypracowania procedur ze stroną chińską, które dadzą gwarancję bezpieczeństwa i wykluczą możliwość przeniesienia ASF z pozostałych krajów członkowskich. – Francuzi podkreślili, że rozmowy z Chińczykami wymagały dużej cierpliwości i pokory. Niezbędne było przekonanie partnerów z Chin o pełnej transparentności przepisów i procedur. Nawet jeżeli niektóre pytania wydawały się abstrakcyjne to były udzielane odpowiedzi z szacunkiem i uznaniem odmiennego punktu widzenia. Dzięki temu udało się uzyskać rozwiązania korzystne dla obu stron – mówił po spotkaniu Adam Drosio.

Podkreślono ogromne znaczenie ekonomiczne wprowadzenia zasad regionalizacji z Chinami, które są znaczącym importerem unijnej wieprzowiny. Od dawna o taką umowę starają się Niemcy, ale na razie bez efektu. Gdy ASF wystąpił w Niemczech odbiło się to negatywnie na całym europejskim rynku, gdyż ogromny wolumen mięsa został w UE załamując ceny skupu, zamiast zostać wyeksportowanym. – Sukces Francji dał nadzieję na powrót do stabilizacji na rynku wieprzowiny i utrzymania eksportu na rynek chiński. – podsumował A. Drosio.

Unijni eksperci ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt omówili także proces implementacji „Prawa dla zwierząt” (AHL) w poszczególnych krajach członkowskich oraz ponownie zwrócili uwagę na rosnąca aktywność pozarządowych organizacji zajmujących się prawami zwierząt. Podkreślono rolę Copa-Cogeca w podnoszeniu świadomości społeczeństwa i konsumentów, o stosowaniu najwyższych na świecie standardów dobrostanu zwierząt w produkcji zwierzęcej przez hodowców UE, jako organizacji reprezentującej 22 mln rolników wraz z rodzinami oraz 22 tys. spółdzielni rolniczych większości krajów członkowskich.

Adam Drosio przekazał również życzenia ekspertów grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” Copa Cogeca dla Hodowców – zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz by Nowy Rok 2022 przyniósł stabilizację rynku i opłacalność produkcji, a także satysfakcję Konsumentom.

Grupa robocza „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” Copa-Cogeca dokonała wyboru swoich władz. Po raz kolejny jej wiceprzewodniczącym został Adam Drosio. Gratulujemy!

Zadanie (informacja prasowa) sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.