Warszawa 30.01.2023
W dniu 27 stycznia odbyło się IX Forum Sektora Wołowiny organizowany przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. W uroczystym otwarciu spotkania wzięli udział m.in. komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.
– Musimy zatrzymać proces likwidacji gospodarstw rolnych. Od 2010 do 2020 r. w UE ubyło ponad 3 mln gospodarstw. Tempo znikania to 800 gospodarstw dziennie – mówił podczas otwarcia Forum komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który podkreślił role polskiego Planu Strategicznego w podnoszeniu dobrostanu zwierząt w latach 20232-2027 r.
Wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski podkreślił, że chów zwierząt to dziedzina polskiego rolnictwa, która ma dać mu stabilizację i zapewnić właściwy byt ekonomiczny gospodarstwom rolnym. – Nasza wołowina jest bardzo dobrym produktem eksportowym. Polskie mięso wołowe ma doskonałe walory smakowe i jest poszukiwane na wielu rynkach – powiedział wiceminister Kołakowski, mówiąc o roli wołowiny w polskim eksporcie żywności.
Kluczowymi zagadnienia IX Forum Sektora Wołowiny była rola WPR oraz Krajowych Planów Strategicznych dla WPR w transformacji sektora wołowiny w kierunku bardziej zrównoważonym z uwzględnieniem:
- rola społeczna produkcji bydła,
- poprawy dobrostanu bydła,
- redukcji substancji aktywnych w leczeniu zwierząt,
- redukcji emisji gazów cieplarnianych,
- zarządzania jakością kulinarną wołowiny.
W czasie debat poruszono m.in. kwestię społecznej roli zwierząt gospodarskich. Uczestnicy zajęli się odkłamywaniem najczęstszych mitów na temat hodowli jakie pojawiają się w ostatnich latach w social mediach i debacie publicznej. Tą część debaty poprowadzą sygnatariusze “Dublin Declaration of Scientists Societal Role of Livestock”. www.dublin-declaration.org
W kolejnej części Forum uczestnicy przeszli do „zajęć praktycznych” i skupili się na próbie sformułowania definicji zrównoważonej produkcji bydła mięsnego. Punktem wyjścia do debaty był tekst propozycji opracowany przez Copa-Cogeca . Ta inicjatywa została podjęta w związku z trwającymi pracami Komisji Europejskiej, która w tym roku ma opublikować definicję zrównoważonej produkcji rolnej.
Kolejnym przedmiotem kolejnych debat była: inicjatywa KE, której celem jest przyjęcie nowych minimalnych warunków dobrostanu zwierząt, sprawy innowacji w rolnictwie i w otoczeniu rolnictwa oraz rola WPR oraz Krajowych Planów Strategicznych dla WPR w transformacji sektora wołowiny w kierunku bardziej zrównoważonym.
Współorganizatorem IX Forum Rynku Wołowiny była Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.