Warszawa 10.12.2024 r.
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych informuje, że w dniu 14 listopada 2024 r. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” organizowane przez Copa-Cogeca. W wydarzeniu wziął udział Adam Drosio, ekspert FBZPR, który aktywnie uczestniczył w dyskusjach dotyczących zrównoważonej hodowli zwierząt oraz nadchodzących zmian w przepisach unijnych.
Zrównoważona produkcja zwierzęca
Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono wysiłkom hodowców na rzecz ochrony środowiska i tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Eksperci podkreślali, że hodowla zwierząt, jeśli ma być zrównoważona, musi uwzględniać trzy filary: społeczny, środowiskowy i ekonomiczny. Zgodnie z prezentowanymi danymi przez KE, europejscy hodowcy zmniejszyli emisję gazów cieplarnianych (GHG) o ponad 40%, ale hodowcy z Ameryki Południowej zwiększyli ich emisję o ponad 500%, co nie wpisuje się w zrównoważony rozwój rolnictwa.
Jeśli mamy mówić o zrównoważonym rolnictwie i jednym zdrowiu to konieczne jest podejście holistyczne – globalne, gdyż mamy jeden ekosystem Ziemi i jedno powietrze.
Propozycje zmian przepisów rozporządzenia 1/2005 dotyczącego transportu żywych zwierząt
Kolejnym kluczowym tematem posiedzenia były plany Komisji Europejskiej dotyczące nowelizacji przepisów dotyczących transportu żywych zwierząt – rozporządzenia 1/2005 w zakresie zwiększenia wskaźników dobrostanu zwierząt w transporcie.
Uczestnicy podkreślali że wprowadzenie proponowanych zmian przyczyni się do zmniejszenia bezpieczeństwa transportowanych zwierząt, a tym samym spowoduje narażenie ich na urazy, stres i niepotrzebne cierpienie. -W tym zakresie brakuje naukowych dowodów, że takie zmiany przyniosą jakiekolwiek korzyści dla zwierząt transportowanych, a na pewno przyczynią się do wzrostu kosztów transportu, co szacujemy na 30-50% – zaznaczył Adam Drosio.
Eksperci ostrzegają, że wprowadzenie nierozważnych zmian, może doprowadzić do załamania eksportu żywych zwierząt z UE i zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu Wspólnoty.
FBZPR apeluje również o ustanowienie korytarzy transgranicznych na granicach zewnętrznych UE, które umożliwią sprawny transport zwierząt. – Długie oczekiwania na granicach negatywnie wpływają na dobrostan zwierząt. W takich sytuacjach konieczne jest wprowadzenie służby pomocowej, tzw. security service, która będzie wspierać kierowców przewożących żywe zwierzęta w sytuacjach nie możliwych do przewidzenia podczas planowania podróży zwierząt w zakresie: pomocy weterynaryjnej, możliwości uzupełnienia wody paszy i ściółki, by zabezpieczyć podstawowe potrzeby zwierząt oraz zatroszczyć się o ich zdrowie i bezpieczeństwo – podkreślił Adam Drosio, ekspert FBZPR.
FBZPR apeluje o holistyczne – globalne podejście do polityki transportowej i klimatycznej, które uwzględnia rzeczywiste wyzwania, z jakimi mierzą się hodowcy, dbając jednocześnie o dobrostan zwierząt i zrównoważony rozwój.
