AGNIESZKA MALISZEWSKA WICEPREZYDENTEM COGECA

Warszawa 05.12.2023 r.

Lennart Nilsson ze Szwecji został Prezydentem Cogeca i będzie kierować organizacją reprezentującą ponad 22 000 spółdzielni rolniczych z całej UE. Lennart Nilsson zastąpi od stycznia ustępującego po 4 latach Prezydenta Ramona Armengola z Hiszpani. Na pierwszą Wiceprezydent COGECA ponownie wybrano Agnieszkę Maliszewską.

 Wszystkie europejskie organizacje reprezentujące ruch spółdzielczości rolniczej spotkały się w Brukseli, aby wybrać nową prezydencję na lata 2024–2026. Członkowie Cogeca wybrali Lennarta Nilssona, szwedzkiego rolnika i członka zarządu organizacji LRF, który od kilku lat aktywnie uczestniczy w pracach swojej spółdzielni (Lantmännen) oraz w grupach roboczych Copa i Cogeca.

Po wyborze Lennart Nilsson oświadczył: „Doskonale zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką będę musiał wziąć na siebie w nadchodzących miesiącach. W ostatnich latach musieliśmy stawić czoła licznym przeszkodom, począwszy od konsekwencji kryzysu związanego z Covid-19 , do wojny na Ukrainie i galopującej inflacji. Chciałbym podziękować Ramonowi Armengolowi za sposób, w jaki przeprowadził naszą organizację przez te trudne czasy. Zamierzam kontynuować jego pracę, szczególnie angażując młodych rolników w ruch spółdzielczy w całej UE”.

W wiadomości wideo nagranej po wyborze i wyemitowanej na platformach Copa-Cogeca Lennart Nilsson dodał: „Mamy wiele wyzwań na przyszłość. Mamy nadzieję, że my, rolnicy i spółdzielnie, będziemy mogli wziąć udział w dyskusji na szczeblu UE na temat interesujących nas kwestii. Mamy możliwości zapewnienia UE dobrej, bezpiecznej żywności, ale także dostaw energii i biomasy. Spółdzielnie odegrają kluczową rolę w zielonej transformacji”.

Prezydenta Nilssona będzie wspierać sześciu Wiceprezydentów: Agnieszka Maliszewska (Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Polska), Leonardo Pofferi (Alleanza delle Cooperative Italiane, Włochy), Florentin Bercu (Sojusz na rzecz Rolnictwa i Cooperative, Rumunia), Mickael Marcerou (La Coopération Agricole, Francja), Christian Høegh-Andersen (Landbrug & Fødevarer, Dania) i Idalino Leão (Confederacão Nacional das Cooperativas Agrícolas e do Crédito Agrícola de Portugal, Portugalia). Gratulujemy!