SPOTKANIE RADY FBZPR Z MINISTREM

Warszawa 21.10.2021

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych z ministrem Grzegorzem Pudą, sekretarzem stanu Ryszardem Bartosikiem oraz Głównym Lekarzem Weterynarii Mirosławem Welzem, minister rolnictwa przedstawił szczegóły inicjatyw MRiRW dotyczących m.in. stworzenia towarzystwa ubezpieczeń rolniczych oraz funduszu klęskowego, zmian w emeryturach rolniczych, zrównania dopłat bezpośrednich części gospodarstw do średniej unijnej oraz pomocy rolnikom poszkodowanym przez afrykański pomór świń. Poinformował o rekordowo wysokim przyszłorocznym budżecie na rolnictwo. Z kolei organizacje rolnicze wskazały szereg problemów, które wymagają rozwiązania.

PRODUKCJA ZWIERZĘCA

DRAMAT NA RYNKU WIEPRZOWINY

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na dramatyczną sytuację na rynku trzody chlewnej. Wiesław Różański prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego zauważył, że hodowca dopłaca obecnie od 100 do 150 zł do każdej wyprodukowanej sztuki. W efekcie rolnicy, zwłaszcza mali i średni, masowo rezygnują z hodowli trzody chlewnej. Sytuację komplikują nowe wymagania weterynaryjne, które wchodzą w życie od 1 listopada. Przedstawiciel UPEMI podziękowała MRiRW za deklarację przeprowadzenia skupu trzody chlewnej prowadzoną przez Rządową Agencję Rezerw Materiałowych. Pozwoli to na zdjęcie z rynku mięsa zwłaszcza ze stref ASF, którego nie chcą kupować sieci handlowe.

PROBLEM Z LECZENIEM PSZCZÓŁ

W związku z procedowaniem ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej Tadeusz Dylon Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego zwrócił się do ministra Grzegorza Pudy o pomoc w walce ze zgnilcem amerykańskim śmiertelną chorobą pszczół. W tym celu należy zmienić przepisy tak, aby dopuścić przeszkolonych przez PZP rzeczoznawców chorób pszczelich do oględzin uli. Nie mieliby oni wyręczać lekarzy weterynarii w ich pracy, ale pomagać i alarmować, gdy dzieje się coś niepokojącego. 

ABSURDALNE PRZEPISY

Hodowcy gęsi zgłosili problem jaki mają w związku z występowaniem w naszym kraju epidemii grypy ptaków. Specyfika żywienia i trzymania gęsi jest bardziej zbliżona do specyfiki hodowli bydła niż drobiu tymczasem we wszystkich przepisach weterynaryjnych i dobrostanowych gęsi są traktowane podobnie jak inne gatunku drobiu. W efekcie przepisy związane ze zwalczaniem HPAI nakazywały trzymywanie gęsi w zamknięciu. Tymczasem gęsi można tak trzymywać maksymalnie do 6 tygodnia życia a potem wprowadza się system otwarty. Zdaniem Wiesława Wojtczaka prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi konieczne jest także wsparcie finansowe na bioasekurację, na wzór pomocy jakie otrzymują hodowcy świń walczący z ASF. Z tych funduszy mogliby oni inwestować w siatki i zadaszenia, które zabezpieczyłyby ich przed dzikim migrującym ptactwem, które jest wektorem HPAI.

SYSTEM ZARZĄDZANIA PODAŻĄ

Andrzej Danielak prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu poruszył potrzebę wprowadzenie skutecznego systemu zarządzania podażą, aby dać hodowcom narzędzia do szybkich reakcji i podejmowania decyzji o  zapobieganiu obniżkom cen rynkowych. Przyczyni się to do stabilizacji rynku a tym samym większej przewidywalności dochodów rolników.

KŁOPOTY HODOWCÓW OWIEC

Z kolei Andrzej Sawicki prezes Polskiego Związku Owczarskiego zwrócił uwagę na problem jakie hodowcy mają z ubojem owiec, gdyż duże rzeźnie nie są zainteresowane taką działalnością. Problematyczna jest także sprzedaż wełny, której nikt nie chce kupić nawet za 2 zł. PZO zgłosił, rosnące z roku na rok, kłopoty z wilkami, które powodują coraz większe szkody w stadach podczas, gdy uzyskanie pełnych odszkodowań stało się niemożliwe.

TYLKO PEŁNE ODSZKODOWANIA

Dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych Andrzej Jakubowski powiedział, że nie można dopuścić do likwidacji hodowli pod pretekstem walki z epidemią Covid-19. Podkreślił, że jeżeli zarażone norki mają być poddane obowiązkowemu ubojowi to hodowcom powinno przysługiwać pełne odszkodowanie tak jak to jest w przypadku innych gatunków zwierząt.

GDZIE JEST USTAWA?

Sekretarz Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET Radosław Knap zaapelował o przyspieszenie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o weterynaryjnych produktach leczniczych. Brak ustawy, która implementuje unijne rozporządzenie, grozi chaosem w dystrybucji leków, który może dotknąć także rolników. 

PRODUKCJA ROŚLINNA

POTRZEBNA KOMISJA TRÓJSTRONNA

Producenci chmielu zauważyli, że wiele polskich browarów chwali się produkcją polskiego piwa, ale nie wspomina, że do jego warzenia używają surowiec importowany np. z Niemiec czy Czech. Dzieje się tak mimo tego, że polscy rolnicy produkują najwyższej jakości surowiec. Stąd postulat stworzenia pod patronatem MRiRW komisji trójstronnej z udziałem plantatorów, browarów oraz firm handlujących chmielem. Jej celem byłoby uregulowanie rynku na zdrowych zasadach oraz wprowadzenie systemu umów kontraktacyjnych korzystnych dla obu stron. Zdaniem Grzegorza Lipy prezesa Polskiego Związku Plantatorów Chmielu najpierw trzeba zagospodarować polski chmiel a dopiero potem go importować.

GWAŁTOWNY WZROST KOSZTÓW

Stanisław Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zwrócił uwagę na drastyczny wzrost kosztów produkcji, które odczuwają wszyscy rolnicy. Drożeją nawozy, paliwa, energia elektryczna itd. W efekcie rządowa inicjatywa wzrostu zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze nie będzie przez rolników zupełnie zauważalna. Jego zdaniem zwrot powinien jeszcze większe by pokryć rolnikom podwyżki kosztów.

CO Z GRUPĄ SPOŻYWCZĄ?

Krzysztof Bojar z Krajowej Federacji Producentów Zbóż zapytał o termin powstanie Krajowej Grupy Spożywczej oraz czy rząd ma pomysł na rozwój giełdy towarowej, które na razie sprzedaje niewielkie partie zbóż.

ZIEMNIAKI Z IMPORTU?

Z kolei Wojciech Nowacki prezes Stowarzyszenie „Polski Ziemniak” przytoczył dane, z których wynika, że w ostatnim czasie borykamy się ze znacznym spadkiem produkcji ziemniaków. W efekcie istnieje realne zagrożenie, że niezbędne będzie ich importowanie. 

Ministerstwo rolnictwa zadeklarowało, że na część pytań zadanych przez przedstawicieli organizacji rolniczych udzieli odpowiedzi na piśmie