SUKCES W BRUKSELI

Kolejny sukces Federacji w Brukseli – Ryszard Piątek z Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu został wybrany na wiceprzewodniczącego Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Tytoń”.

12 grudnia w siedzibie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się wybory przewodniczących Grupy Roboczej „Tytoń”. Po raz trzeci na funkcję wiceprzewodniczącego został wybrany Ryszard Piątek z Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu. – Bardzo cieszę się za okazane powtórnie zaufanie. Zwłaszcza, że przed naszą Grupą Roboczą spore wyzwania. Chcemy utrzymać produkcję tytoniu w Europie i bardzo liczymy na konstruktywny dialog z Komisją Europejską- powiedział tuż po wyborze Ryszard Piątek z KZPT.

Polscy plantatorzy tytoniu zwracają uwagę, że utrzymanie jego uprawy jest bardzo istotne zwłaszcza w regionach, które charakteryzują się słabymi glebami. W tych miejscach tytoń jest bardzo często jedyną opłacalną uprawą i ma to kapitalne znaczenie dla tych społeczności wiejskich. Tymczasem działanie Grupy Roboczej „Tytoń” nie był w ostatnim czasie łatwe z powodu zerwania dialogu ze strony Komisji Europejskiej. – Na szczęście na nowo rozpocznie się dialog z Komisją Europejską. Przez ostatnie dwa lata byliśmy traktowani jako zło konieczne a przecież my jesteśmy zwykłymi rolnikami, którzy produkują naturalny produkt jak każdy inny. Komisja uznała, że jesteśmy niepotrzebni i kontakty z Dyrekcją Generalną ds. Rolnictwa zostały przerwane. Ale teraz mamy deklarację, że zostaną wznowione. Pierwsze spotkanie już w kwietniu -dodał Ryszard Piątek z Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu.