GRUPA ROBOCZA „ZBOŻA”

Warszawa 23.03.2024 r.

W dniach 05.03 i 06.03 br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca oraz Grupy Dialogu Obywatelskiego „Zboża” przy Komisji Europejskiej. W pierwszym spotkaniach wziął udział Zbigniew Kaszuba ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Podczas posiedzenia polski ekspert zwrócił uwagę na bardzo trudną sytuację na rynku zbóż spowodowana presją zboża ukraińskiego. – Wszystko wskazuje na to, że Polsce na przednówku będziemy mieli prawie trzy razy tyle ziarna, ile w rekordowym roku kiedy było w magazynach około 3,3 mln t. – mówił Zbigniew Kaszuba.

Dlatego zdaniem polskich organizacji rolniczych niezbędne jest uregulowanie kwestii niekontrolowanego napływu ziarna z Ukrainy głównie poprzez wzmocnienie kontroli na granicach, wręcz potrojenie jej obsady oraz usprawnienie tzw. korytarzy solidarnościowych, których celem jest efektywny i prawdziwy tranzyt zbóż do portów i poza granice Unii Europejskiej.

Zmodyfikować zasady Zielonego Ładu !

Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że niezbędne jest wprowadzenia daleko idących zmian w zasadach Europejskiego Zielonego Ładu, które wpływają negatywnie na opłacalność i wysokość produkcji rolnej. Niestety z wypowiedzi unijnych urzędników wynika, że nie będzie to proste ponieważ najpierw trzeba dokonać otwarcia podstawowego aktu prawnego, czyli rozporządzeń dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej. – Nie da się tego dokonać tak po prostu ponieważ musi być na to zgoda Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Do tego jest specjalna procedura, która jednak będzie trwała. Sytuacja rolników jest bardzo trudna a okazuje się, że procedura prawna nie pozwala na szybkie zmiany. Bo zanim otworzy się akty podstawowe to się skończy kadencja PE i KE. To są przygnębiające informacje. Ale być może jednak znajdą się jakieś inne rozwiązania pod wpływem protestów rolników w całej UE – mówił po posiedzeniu Zbigniew Kaszuba z FBZPR.

Uczyć decydentów

W związku ze zbliżającymi się czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego Copa-Cogeca wyszła z pomysłem, aby zorganizować dla nowych europosłów spotkania np. w gospodarstwach rolnych podczas, których wyjaśniono by na czym polegają problemu rolników z praktycznym wdrażaniem zasad Zielonego Ładu. – Nie może być tak, że takie przepisy są uchwalana przez osoby, które nie mają pojęcia o podstawowych prawidłach rządzących współczesnym, nowoczesnym rolnictwem. Nowych członków Parlamentu Europejskiego trzeba przeszkolić, aby zrozumieli specyfikę rolnictwa – przekonuje Z. Kaszuba.

Podczas posiedzenia wybrano także przez aklamację nowe władze grupy roboczej. Jej przewodniczącym został Stephan Arens (DBV – Die Deutschen Bauern), a zastępcami Juliusz Młodecki (KRIR) oraz Claude Soudé (FNSEA – Fédération nationale des syndicats d’exploitants Agricoles).

Zadanie (informacja prasowa) sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.