16 kwietnia w formie video-konferencji odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Owoce i warzywa” Copa-Cogeca z udziałem ekspertów Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych: Witold Boguty i Michała Lachowicza z Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
WYCOFYWANIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN
Uczestnicy posiedzenia dyskutowali nad kwestią wycofywania z rynku środków ochrony roślin. – Przedstawiciele organizacji ogrodniczych z poszczególnych państw zwracali uwagę, że producenci nie mogą w efektywny sposób walczyć ze szkodnikami i chorobami, które niszczą uprawy. Substancje, które pozostały na rynku nie są wystarczająco skuteczne. W efekcie trzeba je częściej stosować co podnosi koszty. Zamiast rejestrować nowe substancje czynne ich liczba systematycznie spada – powiedział Witold Boguta Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Sprawa jest na tyle poważna, że w dłuższej perspektywie istnieją obawy o zachowanie ciągłości produkcji na odpowiednio wysokim poziomie. – Jeszcze trochę to nie będzie czym chronić owoców i warzyw. Przy tym tempie ograniczenia dostępności środków ochrony roślin będziemy musieli obejść się smakiem jeżeli chodzi o owoce, bo one będą po prostu bardzo trudne do wyprodukowania. Są szkodnik, na które już teraz nie ma na rynku substancji aktywnej – mówi Michał Lachowicz Wiceprezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Prezes grupy producenckiej La-Sad, który zwrócił uwagę na sygnalizowaną właśnie chęci wycofania kaptanu – popularnego środka grzybobójczego stosowanego w sadownictwie i uprawach tunelowych.
Niestety rynek nie oferuje substytutów wycofywanych substancji czynnych, a nawet jeżeli oferuje odpowiedniki oparte na ochronie biologicznej to też są już propozycje wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie. – Zaczęto nawet badać poziom pozostałości tych środków, które przecież są chemicznie neutralne. To absurdalne pomysły – podkreśla Michał Lachowicz.
Podczas spotkania zwrócono uwagę, że we współczesnym zglobalizowanym świecie cały czas w państwach mogą pojawić się nowe, wcześniej nieznane szkodniki, które będą stanowić ogromne zagrożenie dla upraw owoców i warzyw. Obecna polityka drastycznego ograniczania środków ochrony roślin powoduje, że rolnicy będą wobec nowych zagrożeń całkowicie bezradni.
DRAMATYCZNA SYTUACJA POGODOWA W KRAJACH EUROPY ZACHODNIEJ
Sporą część spotkania grupy roboczej „Owoce i warzywa” Copa-Cogeca poświęcono sytuacji pogodowej. W wielu regionach Europy przymrozki zniszczyły całą produkcję. Straty we Włoszech, gdzie temperatura spadła do minus 10 stopni, szacowane są na kwotę 1 miliarda euro! Podobnie zła sytuacja jest w Hiszpanii, gdzie największe straty zanotowano w drzewach pestkowych (od 50% do nawet 100%) oraz jabłkach i gruszach (10-20%). – Rolnicy z tych krajów uważają, że straty są tak duże, że niezbędne jest uruchomienie unijnej pomocy. Stanowisko w tej sprawie jest obecnie opracowywane przez Copa-Cogeca i niedługo zostanie wysłane do Komisji Europejskiej – mówi Witold Boguta z KZGPOiW.
Straty zanotowano także we Francji i na Węgrzech, ale w tych krajach jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o ich wysokości.
REFORMA WPR
Uczestnicy posiedzenia grupy roboczej „Owoce i warzywa” Copa-Cogeca zostali także poinformowani o postępach w negocjacjach trójstronnych nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej, które rozpoczęły się 10 listopada 2020 r. Do tej pory odbyło się 19 tur negocjacji a Prezydencja portugalska dąży do tego, żeby osiągnąć porozumienie polityczne do końca maja tego roku. Copa-Cogeca aktywnie uczestniczy w rozmowach wysyłając swoje stanowiska do negocjatorów. Ocenia się, że ok. 80% spraw i zagadnień zostało ustalonych, ale najbardziej kontrowersyjne sprawy wciąż leżą na stole negocjacyjnym.
Zadanie (informacja prasowa) sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.