Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

aktualności

38. Konferencja Rolnicza Ameryka Północna - Unia Europejska w Waszyngtonie

13-10-2017

 2-4 października br. w Waszyngtonie odbyła się 38. Konferencja Rolnicza Ameryka Północna – Unia Europejska. Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych reprezentował Marian Sikora – Przewodniczący Rady Federacji, Jan Biegniewski – Wiceprzewodniczący Rady Federacji, Rajmund Gąsiorek – Członek Prezydium Rady Federacji, Justyna Jasińska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej oraz Magdalena Montaigu – Kierownik Biura w Brukseli.

Podczas konferencji odbyło się siedem sesji tematycznych. Moderatorem pierwszej z nich był Marian Sikora – Przewodniczący Rady Federacji. Jej tematem był przegląd  najważniejszych wydarzeń politycznych związanych z gospodarką i polityką rolną w każdym z państw.

Czytaj więcej...

Marian Sikora, Przewodniczący Rady Federacji, Wiceprzewodniczącym Copa

25-09-2017

Organizacja europejskich rolników Copa, reprezentująca 23 mln rolników i ich rodziny, wybrała w dniu 21 września br. nowego przewodniczącego, Joachima Rukwieda z Niemiec, by pomóc unijnym rolnikom w utrzymaniu rentowności gospodarstw.

W pracy wspierać go będzie sześciu wiceprzewodniczących: Joe Healy z irlandzkiego Stowarzyszenia Rolników (IFA); Marian Sikora z polskiej Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych; Henri Brichart (FNSEA); Roberto Moncalvo z włoskiego stowarzyszenia rolników Coldiretti; Martin Merrild z duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności; Franz Reisecker z austriackiej Izby Rolniczej (LKO).    

Czytaj więcej...

Wycofanie glifosatu może uzależnić polskie rolnictwo od rynków zagranicznych

18-09-2017

Wyższe koszty prowadzenia upraw, ograniczenie produkcji rolnej, potencjalny wzrost cen produktów rolnych i niższa konkurencyjność polskich produktów rolnych na światowych rynkach – to główne ekonomiczne skutki potencjalnego wycofania glifosatu z rynku - wynika z raportu Potencjalne skutki wycofania glifosatu z Polski. Ocena wpływu ekonomicznego” opracowanego przez firmę Kleffmann Group pod patronatem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. W efekcie może to skutkować większym uzależnieniem polskiego rolnictwa od rynków zagranicznych.  

Czytaj więcej...

Konferencja nt. neonikotynoidów w Brukseli

29-06-2017

27 czerwca 2017 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja "Europejskie rolnictwo bez neonikotynoidów. W jaki sposób Europa może zrównoważyć produktywność rolnictwa z ochroną środowiska?" pod patronatem Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, dr Czesława Siekierskiego. Konferencję zorganizowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin, Komitetem Rolniczych Organizacji Zawodowych i Generalnym Komitetem Spółdzielni Rolniczych w Unii Europejskiej – Copa-Cogeca.

Czytaj więcej...

Spotkanie z młodzieżą z uniwersytetu w Teksasie

07-06-2017

Dnia 7 czerwca 2016 r. odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkanie z z delegacją uniwersytetu stanowego Texas A&M University, w którym brali udział przedstawiciele Federacji.

Czytaj więcej...

Święto Ludowe 2017

06-06-2017

5 czerwca 2017 r. obchodziliśmy 90. rocznicę ustanowienia Święta Ludowego. Z tej okazji złożyliśmy kwaity pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie. 

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka w KPRM 2017

05-06-2017

W dniu 3 czerwca 2017 r. uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach kampanii "Warzywa i owoce - na szczęście!" finansowanej z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Czytaj więcej...

Kolonie letnie 2017

29-05-2017

Polski Związek Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych we współpracy z Federacją Branżowych Związków Producentów Rolnych organizuje kolonie letnie nad morzem i w górach z programem promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej dla dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego z dofinansowaniem Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 750 zł.

Czytaj więcej...

WALNY ZJAZD DELEGATÓW

31-03-2017

W dniu 29 marca 2017 roku odbył się Walny Sprawozdawczo - Wyborczy Zjazd Delegatów. Przewodniczący Rady Federacji przedstawił sprawozdanie z działalności Federacji za okres od 25 marca 2013 do 28 marca br. W wyniku głosowania Przewodniczącym Rady Federacji, po raz kolejny, został Marian Sikora - Prezes Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych.

Czytaj więcej...

Posiedzenie grupy roboczej ad hoc "WPR" w Brukseli

02-03-2017

27 lutego br. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej ad hoc WPR, w którym uczestniczył Marian Sikora – Przewodniczący Rady Federacji.  Podczas spotkania został omówiony kwestionariusz konsultacji społecznej na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Konsultacje otworzył Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phil Hogan w dniu 2 lutego br.

Następnego dnia Przewodniczący spotkał się w Parlamencie Europejskim z Przewodniczącym  Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego -  Czesławem Siekierskim oraz Wiceprzewodniczącym tej komisji - Zbigniewem Kuźmiukiem. Podczas dyskusji zostały omówione m.in. następujące tematy: ptasia grypa, konsultacje społeczne w sprawie przyszłości WPR. 

Czytaj więcej...