Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

aktualności

Spotkanie z Ministrem

21-12-2015

11 grudnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Prezydium Rady Federacji z Ministrem Rolnictwa Krzysztofem Jurgielem. Podczas spotkania omawiano m.in. zasady współpracy, finansowanie organizacji rolniczych, negocjacje TTIP, promocję produktów rolno-spożywczych, ustawę o funduszach promocji, sytuację na rynku zbóż z uwzględnieniem propozycji zagospodarowania i rozbudowania bazy magazynowej oraz program odbudowy i rozwoju sektora trzody chlewnej. Kolejne spotkanie, z Rada Federacji w pełnym składzie, zaplanowano w pierwszych tygodniach 2016 roku.

 

Czytaj więcej...

Wybory w grupach roboczych Copa

18-12-2015

8 grudnia Jerzy Wierzbicki – prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego został ponownie wybrany przewodniczącym Grupy Roboczej Copa „Promocja produktów rolnych”. Wybór został przyjęty przez aklamację.

W dniu 11 grudnia podczas posiedzenia Grupy Roboczej Copa „Zdrowie i dobrostan zwierząt” Adam Drosio został wybrany wiceprzewodniczącym tej grupy. 

Czytaj więcej...

Prezydium Copa w Paryżu

18-12-2015

W dniach 3 i 4 grudnia br. w Paryżu obyło się Prezydium Copa oraz specjalne wydarzenie organizowane przez francuskie organizacje rolnicze zatytułowane ”rolnictwo i klimat” w związku z toczącą się w Paryżu konferencją COP21. W posiedzeniu uczestniczyli m.in.: Marian Sikora – Przewodniczący Rady Federacji oraz Magdalena Montaigu – kierownik biura w Brukseli. Wśród tematów podjętych podczas Prezydium Copa znalazły się: wymiana poglądów na temat zmiany klimatu i przyszłości WPR; przyjęcie głównego przesłania Copa-Cogeca odnośnie zmiany klimatu; wymiana poglądów na temat stanowiska Copa i Cogeca w sprawie dziesiątej konferencji ministerialnej WTO na temat dauhańskiej agendy rozwoju; przyjęcie wniosku UNITAB  (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Tytoniu) o partnerstwo z Copa i Cogeca.

Czytaj więcej...

Prezydium Copa

07-10-2015

W dniach 24-25 września, w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium Copa. Uczestniczli w nim Przewodniczący Maria Sikora i Specjalista w biurze Federacji Emilia Ożarowska. Podczas posiedzenia omawiano następujące tematy: wymiana poglądów z p. Fernandem Etenem, luksemburskim ministrem rolnictwa, na temat sytuacji na rynku i programu luksemburskiej prezydencji Rady Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa...

Czytaj więcej...

SPOTKANIE Z MINISTREM

11-09-2015

Głównym tematem spotkania było omówienie sytuacji związanej z suszą na terenie kraju. Minister poinformował, że Premier Ewa Kopacz podpisała pakiet pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Oznacza to, że od 11 września będzie można składać wnioski o zatwierdzoną przez rząd pomoc finansową. 

Czytaj więcej...

PROTEST ROLNIKÓW W BRUKSELI

11-09-2015

7 września, w Brukseli odbył się protest europejskich rolników. Uczestniczyło w nim ponad 6000 rolników (i 2000 ciągników), w tym przedstawiciele polskich organizacji członkowskich Copa. Federację reprezentowali m.in. przewodniczący Marian Sikora i wiceprzewodniczący Ryszard Mołdrzyk. Protestujący domagali się natychmiastowych działań w związku z kryzysową sytuacją na rynkach rolnych 

Czytaj więcej...

Spotkanie z Ministrem

07-08-2015

3 sierpnia odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Marka Sawickiego z przedstawicielami organizacji rolniczych należących do Copa-Cogeca i CEJA. Głównym tematem spotkania była sprawa suszy oraz pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki. Przedstawiciele organizacji poinformowali ministra o szkodach w uprawach jakie z powodu wysokich temperatur występują w ich regionach. Opowiedzieli się również za wprowadzeniem pomocy de minimis dla wszystkich plantatorów czarnej porzeczki.

Czytaj więcej...

RADA FEDERACJI

07-08-2015

16 lipca odbyło się posiedzenie Ray Federacji z udziałem Prezesów i przedstawicieli krajowych rolniczych związków – jednostek członkowskich Federacji. W Posiedzeniu uczestniczyli również: Prezes Agencji Rynku Rolnego Radosław Szatkowski, Wiceprezes Zarządu ELEWARR Sp. z o.o. Marek Kluczyński oraz pracownicy ministerstwa rolnictwa. Podczas posiedzenie omawiano aktualną sytuację na poszczególnych rynkach rolnych, problemy ze skupem produktów rolnych, problem suszy, regulacje związane z PROW oraz umowy kontraktacyjne.

Czytaj więcej...

Sngle Europe Varied Food

19-06-2015

To hasło przewodnie kampanii „Wsparcie promocji polskiej żywności poprzez niwelowanie barier w eksporcie”, organizowanej przez Federację i związki branżowe we współpracy z organizacjami zrzeszającymi producentów i eksporterów żywności. Kampania sfinansowana jest ze środków: Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Czytaj więcej...

Prezydium Copa-Cogeca w Rydze

12-06-2015

W dniach 2-3 czerwca, w Rydze, odbyło się posiedzenie Prezydium Copa. Pierwszego dnia członkowie Prezydium spotkali się z Laimdotą Straujumą – Premier Łotwy, która przestawiła informacje o działaniach w czasie Prezydencji Łotwy w UE. Podczas posiedzenia odbyła się również wymiana poglądów z Janisem Duklavsem, Ministrem Rolnictwa Łotwy na temat uproszczenia WPR. W drugim dniu obrad członkowie Prezydium Copa debatowali m.in.: o sytuacji na rynku mleka, uproszczeniu polityki jakości i WPR, handlu międzynarodowym. Federację w obradach reprezentowali: Przewodniczący Rady Federacji Marian Sikora oraz Dyrektor biura Agnieszka Falba-Gałkowska.

Czytaj więcej...